Увага! Нові форми податкової накладної J1201016 та розрахунку коригування J1202016 у оновленні 11.02.151
Шановні клієнти!
З 1 жовтня 2024 р. вступає в дію подання податкової накладної та розрахунку коригування за новими формами J1201016 та J1202016. За старою формую бланків подання вже не діє.
Нові форми бланків у ПЗ M.E.Doc вже вийшли у оновленні 11.02.151.
Відповідні зміни були затверджені наказом Мінфіну від 09.08.2024 № 400 та наказом Мінфіну від 28.08.2024 № 418. Наказ № 400 набуває чинності з першого числа місяця, що настає після місяця його офіційної публікації. Нові форми податкових накладних (ПН) і розрахунків коригування (РК) потрібно використовувати з 1 жовтня. Зверніть увагу, що в такому випадку доведеться реєструвати за новими формами навіть ті ПН/РК, які були складені до 1 жовтня, але реєструються після цієї дати. Відповідно до п. 3 Порядку № 1307, ПН повинні реєструватися в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) за формою, що діє на день реєстрації.
Наприклад, якщо ПН була виписана 23.09.2024, але подана на реєстрацію 08.10.2024, її потрібно зареєструвати за новою формою.
Оновлення форм ПН і РК пов’язане з впровадженням режиму експортного забезпечення ПДВ при постачанні сільськогосподарської продукції. Проте нові форми мають використовувати всі платники ПДВ, а не лише ті, на кого поширюється режим експортного забезпечення. Крім того, є важливі зміни, які стосуються всіх платників ПДВ.
Давайте розглянемо, що саме змінилося у формах ПН і РК.
Зміни в заголовній частині ПН/РК
У заголовній частині податкових накладних і розрахунків коригування з’явилося нове поле «Інформація про операцію з вивезення товарів за межі митної території України».
У цьому полі слід вказувати:
- Дату і номер зовнішньоекономічного договору (контракту). Якщо товари вивозяться за межі митної території України на підставі форвардного контракту, ставиться відмітка («X») про форвардний контракт.
- Дату і номер митної декларації (МД).
Це поле потрібно заповнювати тільки в податкових накладних, які складаються на операції з експорту товарів. Причому нові реквізити мають зазначати не тільки платники, які підпадають під режим експортного забезпечення, а й усі експортери.
Зверніть увагу, що під час оформлення податкових накладних на постачання товарів/послуг на митній території України це поле не заповнюється.
Зміни в табличній частині ПН/РК
У розділі Б податкових накладних замість графи 3.2 «Ознаки імпортованого товару» було додано дві нові підграфи: 3.2.1 «Імпорт» і 3.2.2 «Власна сільськогосподарська продукція».
У графі 3.2.1 потрібно буде ставити позначку «X» у разі постачання товарів, ввезених на митну територію України. Ця позначка проставляється на всіх етапах постачання цього товару (не лише безпосередньо імпортером). Ця графа фактично замінює стару графу 3.2.
Графу 3.2.2 повинні заповнювати лише ті постачальники, які реалізують сільськогосподарську продукцію власного виробництва (виробники сільгосппродукції). Цю графу слід заповнювати як при постачанні продукції на митній території України, так і при її вивезенні за межі митної території в режимі експорту. Це стосується лише продукції, на яку поширюється режим експортного забезпечення. Нагадаємо, перелік такої продукції наведений у Законі України «Про зовнішньоекономічну діяльність».
Зміни в порядку заповнення ПН/РК
Що стосується постачання товарів/послуг на митній території України, то порядок заповнення податкових накладних практично не змінився. Зміни переважно стосуються заповнення експортних податкових накладних.
Однією з головних змін є те, що у податкових накладних, які складаються на експорт товарів, має бути вказана одиниця виміру, зазначена у митній декларації.
Заповнення ПН/РК, на які поширюється режим експортного забезпечення
Особливості оподаткування операцій з експорту товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення, визначені у п. 97 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (ПКУ).
Нагадаємо, що режим експортного забезпечення ПДВ ще не набрав чинності, хоча норми Закону № 3706, якими передбачено його запровадження, почали діяти з 1 липня цього року. Однак на практиці він запрацює лише після ухвалення відповідного розпорядження Кабінетом Міністрів України та затвердження підзаконних документів.
Відповідно до пп. 97.1 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, платник ПДВ, який експортує сільгосппродукцію, що підпадає під режим експортного забезпечення, зобов’язаний скласти податкову накладну до дня подання митної декларації та зареєструвати її в ЄРПН.
Кожен вид продукції повинен зазначатися в окремій податковій накладній відповідно до кодів УКТ ЗЕД.
Нові правила заповнення ПН із типом причини «13»
Також були змінені правила заповнення податкових накладних, які складаються через використання придбаних товарів/послуг у негосподарській діяльності. Це податкові накладні з типом причини «13». Відповідні зміни внесено до п. 16 Порядку № 1307.
Така податкова накладна завжди є зведеною (ставиться відповідна позначка у верхньому лівому куті). У графі 2 змінено порядок заповнення: окрім дати та порядкового номера вхідних ПН, потрібно також зазначати опис (номенклатуру) товарів/послуг постачальника.
Ці зміни також впливають на заповнення інших граф податкової накладної. У графі 4 слід зазначати одиницю виміру товару або послуги, зазначену у вхідній ПН.
Крім того, тепер потрібно буде заповнювати графи 3.1, 3.2.1, 3.3, 5–9, які раніше не заповнювалися.
Зверніть увагу, що ці зміни стосуються лише ПН з типом причини «13». Якщо ви оформлюєте компенсуючі податкові накладні з іншими типами причин (наприклад, «8», «9» тощо), то, як і раніше, у графі 2 вказуються лише дата та номер вхідної ПН.
Працюємо для вас, працюємо завдяки вам! З Україною в серці!
Не забудьте підписатись на наші соціальні мережі, щоб не пропустити чогось важливого!